Stortingsvalglistene er klare

Stortingsvalglistene er klare

De ulike partilistene til høsten Stortingsvalg i Telemark er klare. Her finner du dem!
Politikk
Publisert : 04.04.2017 14:00
Sist oppdatert : 05.04.2017 10:12

Valgdagen for stortings- og sametingsvalget 2017 er mandag 11. september. (Enkelte kommuner har også valgdag søndag 10. september.) I Tinn er det mandag 11. september som er valgdagen.
Listeforslagene fra partiene i Telemark er nå klare, og seks mandater skal velges inn, med mulighet for et utjevningsmandat i tillegg for ett av partiene.
I inneværende periode har Ap 3, og Høyre, FrP og KrF ett mandat hver på Stortinget.

Tinn-kandidater på listene er Sanja Pasovic (2. plass på SVs liste, noe som kan bety varaplass på Stortinget, dersom SV får inn en representant. Per Lykke er på 3. plass på Høyres liste, noe som også kan bety varaplass på Stortinget.
Bjørn Sverre Sæberg Birkeland, Tinns ordfører, står på 6. plass på Senterpartiets liste.
Kathrine Håtvedt er på 8.plass for Arbeiderpartiet og Marius Netten Skeie står på 6. plass på Venstes liste.

Det er 15 partier som stiller liste i Telemark.
Nye partier i Telemark er Helsepartiet og Alliansen, hvor av sistnevnte bare har én listekandidat fra Telemark, mens Helsepartiet har fem listekandidater, deriblant Kyrre Dahl som er godt kjent for tinndøler, som tidligere bosatt på Rjukan. Kystpartiet har heller ingen kandidat fra Telemark på lista.

Slik gikk det i Telemark til Stortingsvalget 2013

Liste Stemmer Prosent Endring F-11 Endring S-09 Mandater Endring S-09
Arbeiderpartiet 35 963 36,7 -1,1 -4,9 3  
Sosialistisk Venstreparti 3 192 3,3 -0,8 -2,1 0  
Rødt 884 0,9 -0,7 -0,3 0  
Senterpartiet 4 360 4,5 -3,3 -1,0 0  
Kristelig Folkeparti 6 610 6,8 -0,4 0,1 1  
Venstre 3 393 3,5 -0,9 0,9 0  
Høyre 21 300 21,8 -0,5 8,6 1  
Fremskrittspartiet 18 564 19,0 6,6 -4,0 1  
Miljøpartiet De Grønne 2 116 2,2 1,1 1,9 0  
Demokratene 56 0,1 -0,2 0,1 0  
De kristne 1 017 1,0 1,0 1,0 0  
Kristent Samlingsparti 116 0,1 -0,2 -0,1 0  
Kystpartiet 68 0,1 -0,1 0,0 0  
Piratpartiet 239 0,2 0,2 0,2 0  
   Partier ikke liste nå     -0,7 -0,4    
Total 97 878 76,6     6  


Stortingsvalget 2017; Telemark Listeforslag:
(Tinn-kandidater markert med blått, og Stortingsmandater som er inne er markert med lilla.)

Alliansen 
1 Petter Amundsen 1962 Oslo
2 Hans Jørgen Lysglimt Johansen 1971 Oslo
3 Knut Berntsen 1957 Bamble
4 Bjørn Christian Rødal 1987 Bergen
5 Øyvind Nondal 1978 Sogndal
6 Wenche Tveråen 1952 Porsgrunn
7 Jarle Johansen 1960 Giske
8 Jarle Inge Solli 1955 Karlsøy
9 Halldor Hamre 1971 Sandnes
10 Ellen Due Brynjulfsen 1962 Nittedal

Arbeiderpartiet (Ap)
1 Terje Lien Aasland 1965 Skien
2 Lene Vågslid 1986 Tokke
3 Christian Tynning Bjørnø 1985 Porsgrunn

4 Lise Wiik 1947 Notodden
5 Jonas Bugtene Boulifa 1995 Bamble
6 Mari Aaby West 1986 Porsgrunn
7 Erik Skjervagen 1959 Fyresdal
8 Kathrine Kvåle Haatvedt 1985 Tinn
9 Jone Blikra 1962 Kragerø
10 Tone Elisabeth Berge Hansen 1968 Porsgrunn
11 Knut Helkås Dahl 1950 Nome
12 Hedda Foss Five 1976 Skien

Demokratene i Norge
1 Arild Buli 1962 Kristiansand
2 Ronny Opsahl 1977 Porsgrunn
3 Jorunn Aaselle Olsen 1966 Vennesla
4 Tor Paulsen Gjærum 1947 Skien
5 Vidar Kleppe 1963 Kristiansand
6 Makvan Kasheikal 1986 Kristiansand
7 Kristian Kahrs 1972 Klæbu
8 Reidun Helander 1954 Porsgrunn
9 Inger Kongskog 1964 Kragerø
10 Kjell Arne Ståland 1954 Kviteseid
11 Frank Kohl 1944 Porsgrunn
12 Unni Walaas 1945 Porsgrunn

Fremskrittspartiet
1 Bård André Hoksrud 1973 Bamble
2 Stine Margrethe K. Olsen 1989 Porsgrunn
3 Adrian Ness Løvsjø 1990 Porsgrunn
4 Magnus Halvorsen 1995 Nome
5 Tarjei Skræi 1965 Seljord
6 Jørgen Olav Nes 1962 Nissedal
7 Ellef Ellegård 1957 Kragerø
8 Karianne Hansen 1966 Skien
9 Rine Negård 1972 Skien
10 Jon Pieter Flølo 1958 Bamble

Helsepartiet
1 Lizbeth Helen Kvien Nielsen 1951 Porsgrunn
2 Gro Marit Haugestøyl 1955 Vinje
3 Kyrre Dahl 1970 Porsgrunn
4 Trine Rabben 1961 Skien
5 Lise Askvik 1969 Leirsund
6 Hanne Lifjeld 1993 Skien
7 Malin Nuth Waggestad-Stoa 1991 Horten
8 Turid T. Helgesen 1964 Ålesund
9 Gjøril Songvoll 1968 Frogner
10 Kjetil Bragstad 1987 Oslo
11 Anita Borgvang 1959 Lillestrøm
12 Lene Sundfær Haug 1968 Oslo

Høyre
1 Solveig Sundbø Abrahamsen 1963 Seljord
2 Emilie Schäffer 1969 Skien
3 Per Lykke 1958 Tinn
4 Mahmoud Farahmand 1979 Porsgrunn
5 Marius Roheim Johnsen 1994 Skien
6 Lena Marie Naper-Helgestad 1970 Kragerø
7 Jørn Christensen 1952 Notodden
8 Esben Storvand 1972 Porsgrunn
9 Kristine Sandall 1978 Nissedal
10 Erling Dahl 1960 Bamble
11 Inger Marit Osland 1937 Porsgrunn
12 Kristin Kleppen 1953 Bø

Kristelig Folkeparti
1 Geir Jørgen Bekkevold 1963 Skien
2 Hanne Thürmer 1960 Notodden
3 Geir Christian Enger 1970 Nissedal
4 Ellen O. Smenes 1988 Kviteseid
5 Anders Rambekk 1976 Porsgrunn
6 Sigrid Haukvik 1953 Sauherad
7 Magnar Kleiven 1951 Nissedal
8 Elisabeth Hammer 1969 Siljan
9 Alf Rose Sørgaarden 1965 Sauherad
10 Ellen Ofte Jakobsen 1961 Tokke
11 Vibeke Gyllensten 1974 Bamble
12 Hans Edvard Askjer 1962 Skien

Partiet De Kristne
1 Ingvar Torvik 1936 Porsgrunn
2 Kjartan Mogen 1964 Skien
3 Wenche B. Jenssen 1950 Siljan
4 Kjell Madsen Kjørholt 1946 Porsgrunn
5 May Lise Susrud 1979 Notodden
6 Benjamin Karlsen 1979 Notodden
7 Håkon Arne Holmvik 1964 Nissedal
8 Thorstein Grotbæk 1945 Hjartdal
9 Judith Torvik 1938 Porsgrunn
10 Torstein Nisi 1944 Notodden
11 Elling Tørnes 1953 Drangedal
12 Per Thomas Søvde 1949 Skien 3

Kystpartiet
1 Sanna Solbak 1961 Sandefjord
2 Berit Wiersholm 1966 Ramnes
3 Odd Inge Storli 1975 Annebu
4 Jan Audun Kjøndal 1941 Stavern
5 Trond Jansen 1942 Drøbak
6 Ann-Birgit Bårdsen Wærnes 1965 Alta
7 Steinar Bastesen 1945 Brønnøysund
8 Ahmed Aadan Warsame 1970 Tromsø
9 Wenche Irene Sola 1953 Stavanger
10 Per Roger Vikten 1960 Gravdal
11 Solveig Wikstrand 1993 Gjøvik
12 Arild Strand 1947 Tjømme

Liberalistene
1 Benjamin Bringsås 1996 Bø
2 Espen Braathen 1969 Porsgrunn
3 Adrian Huneide 1994 Bø
4 Roald Ribe 1967 Oslo
5 Vegard Hovland Ottervig 1985 Oslo
6 Jon Refsdahl 1966 Bergen
7 Ole Trygsland Hoelseth 1966 Sandefjord

Miljøpartiet De Grønne
1 Mona Nicolaysen 1971 Skien
2 Espen Lydersen 1957 Sauherad
3 Mariken Kjøhl-Røsand 1983 Skien
4 Ronald Bob Bruinvis 1956 Bø
5 Gunn Marit Christenson 1968 Porsgrunn
6 Jon Ingebretsen 1941 Kviteseid
7 Ingebjørg Nordbø 1955 Bø
8 Per-Erik Schulze 1972 Kragerø
9 Hilde Forberg Andersen 1975 Porsgrunn
10 Tormod Svartdal 1955 Porsgrunn
11 Marie Skyer 1993 Skien
12 Peter Fjågesund 1959 Seljord

Rødt
1 Tobias Drevland Lund 1996 Kragerø
2 Britt-Janne Hegna 1966 Bø
3 Ole Roger Dyrkorn 1952 Bamble
4 Nina Risinggård 1966 Skien
5 Kristoffer Lia Lerstang 1987 Notodden
6 Gitte Anett Slåtta 1966 Porsgrunn
7 Ottar Flatland 1950 Seljord
8 Ana Isabel Taylor Lopez 1953 Bamble
9 Soubhi Thaher 1959 Skien
10 Rosalind Spangelid 1977 Notodden
11 Pål Berby 1974 Porsgrunn
12 Charlotte Therkelsen Sætersdal 1981 Kragerø

Senterpartiet
1 Åslaug Sem-Jacobsen 1971 Notodden
2 Olav Seltveit Urbø 1965 Tokke
3 Heidi Therese Herum 1979 Bamble
4 Robert Lien 1993 Skien
5 Beate Marie Dahl Eide 1981 Seljord
6 Bjørn Sverre Sæberg Birkeland 1964 Tinn
7 Ida Riis-Johansen 1997 Skien
8 Tor Peder Lohne 1984 Drangedal
9 Anne-Nora Oma Dahle 1968 Nissedal
10 Jon Rikard Kleven 1972 Vinje
11 Torunn Brukåsa Kleiva 1971 Nome
12 Malin Aarhus Olsen 1996

Sosialistisk Vestreparti (SV)
1 Ådne Naper 1984 Skien
2 Sanja Pasovic 1966 Tinn
3 Øystein Høgetveit 1950 Vinje
4 Amina Bile 1998 Skien
5 Linn Schistad Camara 1969 Porsgrunn
6 Mari Eline Sandhaug 1984 Kragerø
7 Reidar Folke Solberg 1948 Notodden
8 Marianne Yndestad 1977 Bamble
9 Per Atle Einan 1962 Bø
10 Jan-Petter Gurholt 1971 Siljan
11 Gro Lorentzen 1952 Porsgrunn
12 Rolf Jørn Karlsen 1956 Skien

Venstre
1 Eli Taugbøl 1974 Kviteseid
2 Olav Kasland 1961 Bø
3 Terese Kolberg Seynaeve 1974 Bamble
4 Åge Frisak 1957 Porsgrunn
5 Aslaug Norendal 1971 Sauherad
6 Marius Netten Skeie 1982 Tinn
7 Solfrid Rui Slettebakken 1950 Kragerø
8 Arnt Olav Brødsjø 1964 Drangedal
9 Nora Ragnhildsdatter Fjeldkåsa 1995 Skien
10 Kenneth Berg 1979 Skien
11 Ole Gustav Søvde 1951 Skien
12 Torgeir Fossli 1961 Notodden 








Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS